Робота центру
Лікувальна робота. Від початку роботи виконано 1462 оперативних втручань, середній час втручання становив 40 хвилин, а ліжко-день склав 2. Для порівняння відкриті втручання при механічній жовтяниці тривають від 3 годин, а ліжко-день від 10 діб. Що підкреслює високу ефективність ендоскопічних методів лікування.
Первинних операцій було 695, повторних 240. У 2,1% хворих повторне втручання було невдалим.
Якщо говорити про структуру скерування хворих до Центру то левова частка припадає на 1 хірургічне відділення ЛШМД – 579, 120 – 2 хірургічне відділення, 55 – ОКЛ, 31 – ЧООД та 121 – Центральні районні лікарні Чернівецької та сусідніх областей.
Найбільш частою причиною звернення виявився холедохолітіаз 506 пацієнтів, у 54 спостерігалось вклинення конкременту в Фатерів сосочок, явища гнійного холангіту на фоні механічної жовтяниці спостерігались у 94. Всім пацієнтам з даною нозологією виконувалась ендоскопічна папілосфінктеротомія, за потреби у 183 хворих виконувалась балонна дилатація холедоха. Літоекстракція проводилась за допомогою літоекстракційного балона у 449 хворих, у 94 випадках застосована екстракція кошиком Дорміа, в окремих випадках застосовувались обидва методи. У зв’язку з наявністю конкрементів великих розмірів у 24 хворих виконано літотрипсію, у випадках коли видалення конкрементів виявлялось не можливим встановлювали тимчасовий стент pig-tail, що дозволяло ліквідувати жовтяницю, а через 4-5 місяців видалити стент та залишки конкременту.
Наступною по частоті нозологічною одиницею були новоутворення панкреатобіліарної системи 292. Пухлини підшлункової залози мали місце у 203 хворих, новоутворення жовчовивідних протоків діагностовано у 65 хворих, у 24 спостерігались новоутворення Фатерового соска. Даним хворим виконували ендобіліарне стентування з біопсією.
На базі центру ендоскопічної хірургії проліковано 32 пацієнта з кістозним ураженням підшлункової залози та вірсунголітіазом на фоні хронічного панкреатиту. Виконано ендоскопічне стентування кіст підшлункової залози з видаленням конкрементів з вірсунгової протоки.
Використання ендоскопічних технологій виявилось ефективним в лікуванні ускладнень лапароскопічних холецистектомій, коли в результаті операції мало місце пошкодження холедоха з формуванням жовчної нориці, або залишався флотуючий конкремент холедоха з інтермітуючою жовтяницею. Ми маємо досвід успішного лікування 17 таких пацієнтів.
Для оволодіння методиками ендоскопічних втручань, керівник центру пройшов два стажування в м. Любек Німеччена 2017, 2018рр., та одне в м. Прага Чехія 2019р.
Наукова робота. Результати роботи Центру знайшли своє відображення у 9 фахових виданнях України, з них 1 стаття англомовна в закордонному журналі, що входить в Scopus. Опубліковано – 13 тез, з них 2 – закордонні. Нами розроблено Спосіб селективної канюляції холедоха, що захищено Патентом України на корисну модель.
За звітній період отримані результати доповідались на 12 наукових форумах:
· ХХІV з’їзд хірургів України, Київ, 2018р.
· «I-ий Буковинський хірургічний форум», Чернівці 2017р.,
· International Student Congress Graz, Austria, 2018.
· ХIV Міжнародна наукова конференція студентів та молодих вчених «Перший крок в науку – 2017», Вінниця, 2017р.
· Буковинський міжнародний медико-фармацевтичний конгрес студентів і молодих учених, BIMCO 2017, 2018 та 2020 рр. (Студенти здобули два І місця).
· 99, 100, 101, 102 підсумкові наукові конференції професорсько-викладацького персоналу ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет», Чернівці 2018-2021рр.
· 89-ї науково-практична конференції студентів та молодих вчених «Інновації в медицині та фармації», Ів.-Франківськ, 2020.
Навчальна робота. Нами проводяться очні майстер-класи для студентів і молодих вчених, в тому числі англійською мовою. Крім того створено можливість для прямих on-line трансляцій ендоскопічних оперативних втручань для студентів, які, відповідно до навчальної програми, вивчають захворювання печінки та жовчовивідних шляхів. Лікарі-інтерни активно залучаються до роботи в операційній.
В рамках освітньої програми Erasmus Plus, на базі Центру проходила навчання у вигляді кредитної мобільності студентка з університету Фоджа, Італія та 2 студентів з Естонії.